Jdi na obsah Jdi na menu
 


Diskuze o opravách kytar je přesunuta na prusakinstruments.webnode.cz
   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Náhledy fotografií ze složky kytary vlastní výroby

Komentáře

Přehled komentářů

oprava

(brenky, 22. 8. 2012 19:05)

zdravím, dostal jsem k narozeninám starou akustickou kytaru z 63 roku a jak byl přilepen krk k tělu tak to tam bylo praskle chtěl jsem se zeptat jakým lepidlem to zpátky přilepit a jak? jestli sou na to náký figli nebo to stačí jen tak díky za odpověd.

Re: oprava

(autor, 23. 8. 2012 10:14)

U takto staré kytary je krk vsazen pravděpodobně na rybinu, v ideálním případě by měl být krk vysazen z těla, očistit lepené plochy od lepidla, a znova vlepen, je nutno zvážit hodnotu kytary zda je to nástroj, který má dobré zvukové znalosti, jedtli je to mnástroj z masivního dřeva atd. a dle toho posoudit, jak pracný systém opravy u této kytary zvolit, lepidlo používám značky Titebond koupíte na http://frantisekcerny.eu/obchod/,
ale na zalepení krku vám postačí i jiné disperzní lepidlo, na trhu je mnoho výrobců např. Ponal, Rakol, Soudal hlavně je třeba koupit lepidlo kategorie min. D3 lépe D4, pokud by jste se neviděl z vysazení krku, lze ho i zevnitř přitáhnout šroubem ne však klasickým vrutem za 2Kč ale toto pokud možno nedoporučuji, v případě nejasností mne klidně ještě napište

odpověď

(autor, 25. 8. 2011 22:12)

nultý pražec je lepší vyměnit, pokud by jste drážky propiloval, tak by vám pak spodní struny mohli drnčet atd. Kobylku musíte taktéž vyměnit, skutečný problém však může nastat pokud je kytara, žebrovaná nesymetricky (např. žebrování do X aj.), to znamená že pravá a levá půlka rezonanční desky od osy kytary má jinak rozmístěná žebra, potom by kytara vlastně ani pořádně nehrála, ztratila by basy a a výšky atd. toto je velmi rozsáhlé téma, určitě bych nedoporučoval přestavbu pokud žebrování desky není identické na obou polovinách desky. veškerá snaha by byla zbytečná.

Předělání levácké španělky

(Amik, 25. 8. 2011 16:41)

Jak předělat kobylku (šikmou) na levácké španěle. Nultý pražec - lze vyměnit plast s opačnými zářezy nebo jen rozšířit pilníkem. U kobylky je drážka šikmá.

oprava kytary

(poskier, 28. 9. 2010 12:03)

dostal jsem šanělku v všptnem stavu byla na hromadě dřeva na porubani bylo mi jilíto tak jsem si ji vyprosil .je praktickybez zadní kobylky a poškrabana to dokažu vyspravit,ale nevím jestli mužu použít kyt na překytováni nerovností.a jakou mužu použit barvu na celou kytaru mužu použit ibarvu vodou ředitelnou

Vzdalenost od nulteho prazce ke kobylce

(Karel, 23. 8. 2010 15:49)

Zdravim,mam prosbu,vyrobil jsem si vecko trup.krk jsem poridil kramer 22 prazcu,budu jej vlepovat do korpusu,jen nevim ja se vypocita a nebo vubec jak se pocita vzdalenost od nulteho prazce ke kobylce??dekuju moc za radu,Karel a jestli mi muzete odpovedet na meil charlie621@seznam.cz

neznalost vlastního nástroje

(autor, 23. 10. 2009 17:10)

Poslední dobou, za mnou často chodí na servis kytar mladí muzikanti, s tím že jim zničeho nic začalidrnčet struny. Překvapuje mne, že člověk který se naplno věnuje hře, vlastně neví nic o technické stránce svého nástroje. Ve všech případech byli tyto kytary v pořádku,blíže k problému, kytara je nástroj z materiálu více či méně nestabilního ve všech směrech svého objemu, reagující na vlhkost a teplotu okolí, ti z vás kteří, hráli někdy pod širým nebem večer u ohně mně dají za pravdu, že nástroj se jim rozladil i několikrát za večer, víc než je běžně zvykem. To je první příčina a druhá nečastější příčina, je že se nástrojkonstrukčně bortí, někdy se stává žeje problém přímo v pražcích, že jsou povylezlé nebo prohmatané. Jak to odstranit ?
V první řadě je třeba z kontrolovat průhyb krku ve směru strun, popřípadě ho upravit na stelovatelné výztuze krku, samozřejmě pokud jím nástroj disponuje. Krk nemá být nikdy rovný, jak si lidé často myslí. Pak se nesmí divit že jim drnčí struny o pražce. Ostatní závady je třeba odstranit odborně

,,,,,,,,

(autor, 25. 8. 2009 22:42)

Já bych být tebou ani tak neřešil zda je to smrk či cedr ale spíš jestli to hraje či ne. Důležité je zkontrolovat technickou stránku věci jestli ta kytara má rovný krk a jestli ti sedí do ruky, síla desky by neměla být pod 2,5 mm lepší až 3 mm, jestli je deska v rovině s krkem atd.

:-)

(tom, 25. 8. 2009 22:36)

Dík za radu!!!! Uvidíme

?????

(autor, 25. 8. 2009 22:32)

No a k těm kytarám celkově typ dreadnought polomasív, by byl asi pro tebe ideální. Jak jsem již psal z těch známých a osvědčených Seagul, Furch, Takemine, Martin ale i Cort či Maris, je hodně značek a dá se opravdu najít ledascos.

?????

(autor, 25. 8. 2009 22:26)

Pokud se tedy mam zabývat vrchní deskou mám osobně větší sympatie v smrk. Cedr má menší váhu hustotu je měkčí a křehčí, ale dá se říci že koupíš-li si cedr, tak zvuk této kytary se již nijak výrazně nezmění což u smrku lze předpokládat že se postupem let ještě vyhraje. Cedr většinou hraje tišeji, proto výrobci často dělají desky slabší aby deska více kmitala a měla silnější zvuk, ale potom ve spojení z vlastnostmy o kterých jsem psal výše se může stát že se kytara začnebortit i když nic z toho co tu píšu není pravidlem. Doporučuji třeba značku z kanady SEAGUL, ty se dají pořídit za slušné peníze desky mají cedrové a hrajou dost slušně a drží.Cedr co se týče zvuku se mně líbí spíš jako studiová kytara. Přesto jsem už viděl kytary z cedru , které hráli hlasitě a měli poměrně silnou desku. Je to otázka konkrétního výrobce stáří materiálu, konstrukce kytary a žebrování. nedávno jsem navštívil hudebniny a viděl jsem z de kytaru z francie bohužel jméno si nepamatuji polomasív za 8000,- a hrálo to skvěle. Člověk holt musí hledat.

.....

(tom, 25. 8. 2009 22:07)

Chtěl bych kytaru na kterou lze hrat jak převážně country ale také i folk, struny používám 12. Chtěl bych investovat do 12 000,-

cedr nebo smrk?

(autor, 25. 8. 2009 22:03)

No ono je to složité , dá se říci že co se týče zvuku je to spíž otázka individuálního vkusu. Je třeba k takovému dotazu napsat, jakou tvrdost strun člověk hodlá používat, k jakému účelu bude kytaru používat aj.

jaké dřevo?

(tom, 25. 8. 2009 21:59)

Chci se zeptat jaké dřevo je lepší na rezonanční desce, kdybych si chtěl koupit novou kytaru, někteří mne přesvědčují že cedr je leší než smrk a naopak.....?